top of page

2D GÖRÜNTÜLEME

Panoramik Röntgen

     Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir panoramik röntgen çeşididir.Panoramik röntgen, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki diş çürüklerinin tespiti, gömülü dişlerin incelenmesi, temporomandibular eklemin incelenmesi, maksiller sinüslerin incelenmesi, dental implantların kontrolü, tümör teşhisi gibi rahatsızlıklarda panoramik görüntüden faydalanılır.


PANORAMİK RÖNTGEN KULLANIM ALANLARI
 

  • Diş çürüklerinin tespiti.

  • Gömük dişlerin incelenmesi.

  • Süt dişlerinin veya daimi dişlerin durumlarının incelenmesi.

  • Sinüslerin incelenmesi

  • Temporomandibular eklemin incelenmesi.

  • Dental implantların planlanması ve periyodik kontrollerinde kullanılmaktadır.

     Çocuklarda panoramik röntgen çekimi, süt dişlerinin altından gelen kalıcı dişleri görmek açısından önemlidir. Doğuştan eksik olan ve hiç çıkmayacak dişler olabilir. Bu durumun önceden bilinmesi sayesinde dişlerin boşluklarını kapatacak şekilde sürme rehberliği uygulamaları yapılabilir. 

Uzman diş hekimi Ortodontist, doğuştan diş eksiklikleri durumunda dişlerin boşluklarını koruma (daha sonra buraya köprü veya implant yapılacak anlamına gelir) veya hiç boşluk kalmayacak şekilde diğer dişleri kaydırma seçeneklerinden birini tercih eder. 

Sinüs Panoramik Röntgen

Çocuk Panoramik Röntgen

Bilgisayarlı tomografi ve panoramik radyografi kullanarak maksiller sinüste görülen septa oranını, lokalizasyonunu ve boyutlarını belirlemek.

bottom of page